Baterie fotowoltaiczne i akumulatory
Własne baterie fotowoltaiczne czy akumulatory to rozwiązanie dla miejsc, w których nie ma dostępu do sieci energetycznej. Pozwalają także uniknąć opłat za magazynowanie energii w domach podłączonych do sieci publicznej, ale to kosztowne rozwiązanie i decyzję o zakupie należy dokładnie przeanalizować.
Instalacja słoneczna w ciągu dnia pracuje z różną intensywnością. W latem wytwarza więcej prądu niż są w stanie zużyć domowe urządzenia. Wieczorem wydajność systemu spada, a nocą praktycznie zamiera. W tym czasie prąd w domach jest pobierany z sieci publicznej. Cały czas licznik dwukierunkowy sprawdza, jaki jest bilans między oddaną i pobraną energią oraz odlicza 20% przekazanej energii jako opłata za magazynowanie prądu.
Co zrobić z nadwyżką prądu?
Nadwyżek prądu nie trzeba oddawać do sieci, jeśli domowy system jest wyposażony w akumulator energii lub baterie fotowoltaiczne. To w nich można gromadzić nadmiar energii wyprodukowanej w dzień i pobrać ją dopiero wieczorem lub w nocy.
Takie urządzenia w ramach systemu wytwarzającego energię ze słońca są niezbędne w domkach letnich położonych na odludziu, które nie mają dostępu do sieci. Jednak to kosztowna instalacja. Choć z roku na rok ich cena spada, to nadal trzeba liczyć się z pokaźnym wydatkiem, który znacznie podwyższa koszt całej inwestycji.
W gospodarstwach przyłączonych do sieci energetycznej akumulatory i baterie fotowoltaiczne z reguły nie mają ekonomicznego uzasadnienia. Klientom, którzy myślą o budowie systemu niezależnego od publicznej sieci energetycznej pomożemy przeprowadzić ekonomiczną analizę takiego przedsięwzięcia. Zapraszamy do kontaktu.